TP-Link 16 Port 10/100MBPS Switch
TP-LINK
SKU:TL-SF1016D
Regular price R 500.00
Regular price R 0.00 Sale price R 500.00
Taxes included. Shipping calculated at checkout.
In stock
Loading recommendations...
Quantity
Nationwide delivery
Delivery calculated at checkout. Shipping info
Secure checkout
Pay securely with trusted payment providers.
Warranty & returns
Warranty included. Returns policy
Buy now. Pay later.
Pay in 4 interest-free payments of R 125.00 with Payflex.
What This Product Does
High Performance
TP-LINK Green Technology
Easy to Use
Specifications
HARDWARE FEATURES
Interface 16 × 10/100Mbps RJ45 Ports
Auto-negotiation / Auto MDI/MDIX
Fan Quantity Fanless
External Power Supply External Power Adapter 100VAC ~ 240VAC
(Output: 9VDC / 0.6A)
Mac Address Table 2K
Dimensions ( W x D x H ) 7.9 × 5.6 × 1.6 in.
(200 × 142 × 40 mm)
Max Power Consumption 2W
Max Heat Dissipation 7.0 BTU/h
SOFTWARE FEATURES
Transfer Method Store and Forward
Advanced Functions Green Technology, saving power up to 80%
802.3x Flow Control, Back Pressure
OTHERS
Certification FCC, RoHs
Package Contents 16-Port 10/10Mbps Desktop Switch TL-SF1016D
Power Adapter
User Guide
Environment Operating Temperature: 0℃~40℃ (32℉~104℉);
Storage Temperature: -40℃~70℃ (-40℉~158℉);
Operating Humidity: 10%~90% non-condensing;
Storage Humidity: 5%~90% non-condensing